Skriňa č. 24

SILIKÁTY


CORDIERIT, vzorec: Mg2Al4Si5O18. Kryštalizuje v rombickej sústave. Je bezfarebný, častejšie v rôznych odtieňoch fialový, sivý alebo hnedý. Je typickým minerálom kontaktných rohovcov, ktoré vznikli pri slabej metamorfózy ílovitých sedimentov. Najvýznamnejšie výskyty : Cabo de Gata-Španielsko, Huelgoat-Department Finistére-Francúzsko, ostrov Kemiö-Fínsko, Theuma-Vogtland-SRN, Lomboana-Madagaskar, Pelhřimovsko-ČR, Nový Mních pri Kamenici nad Lipou-ČR, Horní Bory-ČR, Mysliboř pri Telči-ČR, Biskupice-ČR, Světice pri Tehove-ČR, Krušné Hory-ČR, Orlík pri Humpolci-ČR, Dlouhá Stěna v Jihlavě-ČR, Dolné Breziny-SR, Dobrá Niva pri Zvolene-SR.

1. Cordierit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mg2Al4Si5O18

Lokalita: Jihlava – Česká republika, poznámka: v rule, (m.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 1.

2. Cordierit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mg2Al4Si5O18

Lokalita: Dolní Bory – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 2.


SEKANINAIT, vzorec: (Fe2+,Mg)2Al4Si5O18. Kryštalizuje v rombickej sústave. Vytvára svetlomodré až modrofialové nedokonalé stĺpcovito kónické kryštály až 60 cm veľké, často so zelenkavými produktmi premeny. Je priesvitný, sklovito lesklý. Vyskytuje sa v zonálnom pegmatite v Dolních Boroch. Najvýznamnejšie výskyty : Dolní Bory-ČR.

3. Sekaninait, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: (Fe2+,Mg)2Al4Si5O18

Lokalita: Dolní Bory – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 3.

4. Sekaninait, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: (Fe2+,Mg)2Al4Si5O18

Lokalita: Dolní Bory – Česká republika, poznámka: v pegmatite, (m.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 4.


ELBAIT, vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Odrody: bezfarebný achroit, ružový rubelit, modrý indigolit, zelený verdelit. Tvorí krátko až dlho stĺpcovité trigonálne kryštály s vertikálnym ryhovaním a často obojstranne ukončenou spodnou plochou a pyramídami so zreteľnou hemimorfiou. Je aj v stĺpcovitých agregátoch, ihlicovitý a pod. Je bezfarebný, ružový, modrý, zelený, priehľadný až priesvitný, lesk má sklovitý a vryp bezfarebný.Vyskytuje sa v albiticky metasomovaných Na-Li pegmatitoch a v miarolách pegmatitonosných granitoch. Najvýznamnejšie výskyty : Penig-Sasko-SRN, Utö-Švédsko, Kaatjala-Fínsko, Murzinka-Ural-Rusko, El Alamos-Baja California Norte-Mexiko, Governador Valadares-Minas Gerais-Brazília, Kinankaraka-Madagaskar, Nová Ves pri Českom Krumlove-ČR, Sušice-ČR, Rožná-ČR, Bobrá Voda pri Velkom Meziříčí-ČR, Lastovičky-ČR, Řečice-Bohdalce pri Novom Měste na Moravě-ČR.

5. Elbait, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Nová Ves pri Českom Krumlove – Česká republika, poznámka: (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 5.

6. Elbait, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Nová Ves pri Českom Krumlove – Česká republika, poznámka: (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 6.


RUBELIT, vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Odrody: bezfarebný achroit, ružový rubelit, modrý indigolit, zelený verdelit. Tvorí krátko až dlho stĺpcovité trigonálne kryštály s vertikálnym ryhovaním a často obojstranne ukončenou spodnou plochou a pyramídami so zreteľnou hemimorfiou. Je aj v stĺpcovitých agregátoch, ihlicovitý a pod. Je bezfarebný, ružový, modrý, zelený, priehľadný až priesvitný, lesk má sklovitý a vryp bezfarebný.Vyskytuje sa v albiticky metasomovaných Na-Li pegmatitoch a v miarolách pegmatitonosných granitoch. Najvýznamnejšie výskyty : Penig-Sasko-SRN, Utö-Švédsko, Kaatjala-Fínsko, Murzinka-Ural-Rusko, El Alamos-Baja California Norte-Mexiko, Governador Valadares-Minas Gerais-Brazília, Kinankaraka-Madagaskar, Nová Ves pri Českom Krumlove-ČR, Sušice-ČR, Rožná-ČR, Bobrá Voda pri Velkom Meziříčí-ČR, Lastovičky-ČR, Řečice-Bohdalce pri Novom Měste na Moravě-ČR.

7. Rubelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Rožná – Česká republika, poznámka: varieta elbaitu ružovej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 7.

8. Rubelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Rožná – Česká republika, poznámka: varieta elbaitu ružovej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 8.

9. Rubelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Lipovaja, Sibír – Rusko, poznámka: varieta elbaitu ružovej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 9.

10. Rubelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Pala, San Diego, Kalifornia – USA, poznámka: varieta elbaitu ružovej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 10.

11. Rubelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: ? – Madagaskar, poznámka: varieta elbaitu ružovej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 11.


INDIGOLIT, vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Odrody: bezfarebný achroit, ružový rubelit, modrý indigolit, zelený verdelit. Tvorí krátko až dlho stĺpcovité trigonálne kryštály s vertikálnym ryhovaním a často obojstranne ukončenou spodnou plochou a pyramídami so zreteľnou hemimorfiou. Je aj v stĺpcovitých agregátoch, ihlicovitý a pod. Je bezfarebný, ružový, modrý, zelený, priehľadný až priesvitný, lesk má sklovitý a vryp bezfarebný.Vyskytuje sa v albiticky metasomovaných Na-Li pegmatitoch a v miarolách pegmatitonosných granitoch. Najvýznamnejšie výskyty : Penig-Sasko-SRN, Utö-Švédsko, Kaatjala-Fínsko, Murzinka-Ural-Rusko, El Alamos-Baja California Norte-Mexiko, Governador Valadares-Minas Gerais-Brazília, Kinankaraka-Madagaskar, Nová Ves pri Českom Krumlove-ČR, Sušice-ČR, Rožná-ČR, Bobrá Voda pri Velkom Meziříčí-ČR, Lastovičky-ČR, Řečice-Bohdalce pri Novom Měste na Moravě-ČR.

12. Indigolit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Rožná – Česká republika, poznámka: varieta elbaitu modrej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 12.


VERDELIT, vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Odrody: bezfarebný achroit, ružový rubelit, modrý indigolit, zelený verdelit. Tvorí krátko až dlho stĺpcovité trigonálne kryštály s vertikálnym ryhovaním a často obojstranne ukončenou spodnou plochou a pyramídami so zreteľnou hemimorfiou. Je aj v stĺpcovitých agregátoch, ihlicovitý a pod. Je bezfarebný, ružový, modrý, zelený, priehľadný až priesvitný, lesk má sklovitý a vryp bezfarebný.Vyskytuje sa v albiticky metasomovaných Na-Li pegmatitoch a v miarolách pegmatitonosných granitoch. Najvýznamnejšie výskyty : Penig-Sasko-SRN, Utö-Švédsko, Kaatjala-Fínsko, Murzinka-Ural-Rusko, El Alamos-Baja California Norte-Mexiko, Governador Valadares-Minas Gerais-Brazília, Kinankaraka-Madagaskar, Nová Ves pri Českom Krumlove-ČR, Sušice-ČR, Rožná-ČR, Bobrá Voda pri Velkom Meziříčí-ČR, Lastovičky-ČR, Řečice-Bohdalce pri Novom Měste na Moravě-ČR.

13. Verdelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Nová Ves pri Českom Krumlove – Česká republika, poznámka: varieta elbaitu zelenej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 13.

14. Verdelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Dobrá Voda – Česká republika, poznámka: varieta elbaitu zelenej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 14.

15. Verdelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Varuträsk – Švédsko, poznámka: varieta elbaitu zelenej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 15.

16. Verdelit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na(Li,Al)3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Minas Gerais – Brazília, poznámka: varieta elbaitu zelenej farby, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 16.


DRAVIT, vzorec: NaMg3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Tvorí krátke až dlhé stĺpcovité aj izometrické kryštály, čiastočne s vertikálnym ryhovaním, niekedy aj zložité zrastlice, lúčovité, zrnité a celistvé agregáty. Je hnedý, hnedočierny až čierny, vzácne zelený, modrý a dokonca biely a bezfarebný. Je priehľadný až skoro nepriehľadný, sklovito lesklý, vryp má bezfarebný.Dravit má veľmi variabilnú genézu. Najvýznamnejšie výskyty : Binnatal-Kanton Wallis-Švajčiarsko, ostrov Gouverneur-štát New York-USA, Athabasca-Saskatchewan-Kanada, Yinnietharra-záp. Austrália, Stupná v južných Čechách-ČR, Drahonín na Morave-ČR, Prosertín pri Olešnice-ČR, Petříkov pri Ramzové-ČR, Chvaletice-ČR.

17. Dravit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: NaMg3Al6(BO3)3Si6O18(OH)4

Lokalita: Dobrova – Slovinsko, poznámka: (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 17.


SKORYL, vzorec: NaFe2+3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F). Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Tvorí krátke až dlhé stĺpcovité, menej až šošovkovité kryštály, často vertikálne ryhované, obmedzené trigonálnym a hexagonálnym prizmatom a s trigonálne pyramidálnymi terminálnymi plochami, na oboch koncoch kryštálov rôzne vyvinutými vplyvom nedostatku horizontálnej roviny súmernosti. Príkrejší a plochami bohatší je záporný analógny pól. Skorylové kryštály môžu dosahovať dĺžku až desiatky cm. Je často aj ihličkovitý až stebelnatý, v typických lúčovitých agregátoch, celistvý alebo rozptýlený, tvoriaci aj horninu turmalinit. Obvykle je čierny, existujú tiež skoryly hnedočierne, modročierne až modré. Je priesvitný až neprehľadný, sklovito až mastne lesklý. Je tiež veľmi silno pyroelektrický. Je typickou akcesóriou kyslých magmatitov, hlavne dvojsľudných granitov. Najvýznamnejšie výskyty : Kaatjala-Fínsko, Ramona-San Diego County-Kalifornia-USA, Yinniethara-záp. Austrália, Písek-ČR, Veľký Blaník-ČR, Krušné Hory-ČR, Smrčina-ČR, Přibyslavice-ČR, Zlatý kopec-ČR, Potúčky-ČR, Jizerské Hory-ČR, Údraží-ČR, Liberecko-ČR, Zbýšov-ČR, Dubná pri Soběslavi-ČR, Nová Ves pri Českom Krumlove-ČR, Poběžovicko-ČR, Cyrilov-ČR, Rousměrová-ČR, Sklený-ČR, Bobrová-ČR, Horní Bory-ČR, Pikárec-ČR, Miskovice-ČR, Klášterec nad Orlicí-ČR, Týnec nad Labem-ČR, Vystrčenovice pri Telči-ČR, Biskupice-ČR, Slovenské rudohorie-SR, Šajkan pri Rudňanoch-SR, Vlachovo-SR, Betliar-SR, Rožňava-SR, Dobšiná-SR.

18. Skoryl, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: NaFe2+3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)

Lokalita: Borová – Česká republika, poznámka: s albitom, (nem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 18.

19. Skoryl, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: NaFe2+3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)

Lokalita: Rožná – Česká republika, poznámka: (nem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 19.

20. Skoryl, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: NaFe2+3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)

Lokalita: Rousměrov, Morava – Česká republika, poznámka: s ortoklasom a albitom v pegmatite, (nem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 20.

21. Skoryl, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: NaFe2+3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)

Lokalita: Přbyslavice – Česká republika, poznámka: (nem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 21.

22. Skoryl, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: NaFe2+3Al6(BO3)3Si6O18(OH,F)

Lokalita: Netín pri Valaskom Meziříči – Česká republika, poznámka: (nem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 22.


DIOPTAS, vzorec: Cu2+SiO2(OH)2. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Je vo forme krátko až dlho stĺpcovitých kryštálov s klencovým ukončením, tiež v zrnitých agregátoch a celistvý. Je smaragdovo zelený, priehľadný, lesk je vysoko sklovitý, mierne mastný na štiepateľných plochách. Je veľmi krehký, vryp má zelenkastý. Tento druhotný minerál medi je vzácny a je viazaný na gosany v aridných oblastiach. Najvýznamnejšie výskyty : Mindouli-Kongo, Tantara-Provincia Shaba-DR Kongo, Tsumeb-Namíbia, Altyn Tjuba-Kirgizská rep., Harguahala Mts.-Yuma County-Arizona-USA.

23. Dioptas, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Cu2+SiO2(OH)2

Lokalita: Altyn Tjube – Kazachstan, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 23.

24. Dioptas, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Cu2+SiO2(OH)2

Lokalita: Renéville, oblasť Kindanba – Republika Kongo, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 24.

25. Dioptas, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Cu2+SiO2(OH)2

Lokalita: Renéville, oblasť Kindanba – Republika Kongo, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 25.


ENSTATIT, vzorec: Mg2Si2O6. Kryštalizuje v rombickej sústave. Tvorí zrnité masy, radiálne lúčovité agregáty, vzácne stĺpcovité kryštály. Je sivastý, žltkastý, olivovozelený, hnedý. Lesk má sklovitý až perleťový po štiepateľnosti, je prevažne nepriesvitný. Tvorí doštičkovité polysyntetické dvojčatá, hviezdicovité, charakteristické štruktúry rozpadu pevných roztokov. Vyskytuje sa hlavne kusový a zrnitý v bázikách a ultrabázikách. Najvýznamnejšie výskyty: Guleman-vilayety Elazig-Turecko, Bamla pri Kragerö-Nórsko, Fiskenaesset-Godthab-Grónsko, Vlčí vrch pri Prameni-ČR, Křemže-ČR, Mohelno-ČR, Staré-ČR, Plaňany-ČR, Borek pri Krabaroviciach v Železných horách-ČR, Věžná-ČR, Smrček-ČR, Horní Bory-ČR, Skorošice v Rychlebských horách-ČR, Žďárska hora pri Rudy na Moravě-ČR, Kozákov-ČR, Kuzov-ČR.

26. Enstatit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mg2Si2O6

Lokalita: Žďárska Hora – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 26.

27. Enstatit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mg2Si2O6

Lokalita: Kragero – Nórsko, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 27.


CHRÓMDIOPSID, vzorec: CaMgSi2O6. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Vytvára dobre vyvinuté dlhé aj krátke kryštály, drúzy, radiálne paprsčité agregáty, zrná a zrnité masy.Je biely, ružový, šedofialový, svetlo zelený. Je typickým nerastom kontaktnej metamorfózy karbonatických hornín, intermediárnych, bázických a ultrabázických intruzív a produkt regionálnej metamorfózy vo fácii granátických amfibolitov. Variety diopsidu: Na – egirindiosid, Fe – salit, Cr – chromdiopsid, Mn – schefferit, Mn-Zn – jeffersonit, Fe2+-Al – fassait. Najvýznamnejšie výskyty: Sala-Švédsko, Monte Somma, Vezuv-Taliansko, Itrongahy-Madagaskar, Richville-USA, poloostr.Kola-Rusko, Kozákov, Žulová, Vápenná-ČR, Hodruša, Harmónia-SR.

28. Chrómdiopsid, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: CaMgSi2O6

Lokalita: Outokumpu – Fínsko, poznámka: varieta diopsidu sýtozel. farby so zvýš. obsahom Cr.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 28.


FASSAIT, vzorec: CaMgSi2O6. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Vytvára dobre vyvinuté dlhé aj krátke kryštály, drúzy, radiálne paprsčité agregáty, zrná a zrnité masy.Je biely, ružový, šedofialový, svetlo zelený. Je typickým nerastom kontaktnej metamorfózy karbonatických hornín, intermediárnych, bázických a ultrabázických intruzív a produkt regionálnej metamorfózy vo fácii granátických amfibolitov. Variety diopsidu: Na – egirindiosid, Fe – salit, Cr – chromdiopsid, Mn – schefferit, Mn-Zn – jeffersonit, Fe2+-Al – fassait. Najvýznamnejšie výskyty: Sala-Švédsko, Monte Somma, Vezuv-Taliansko, Itrongahy-Madagaskar, Richville-USA, poloostr.Kola-Rusko, Kozákov, Žulová, Vápenná-ČR, Hodruša, Harmónia-SR.

29. Fassait, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: CaMgSi2O6

Lokalita: Hodruša – Slovenská republika, poznámka: odroda Diopsidu.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 29.


TRAVERSELLIT, vzorec: CaMgSi2O6. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Vytvára dobre vyvinuté dlhé aj krátke kryštály, drúzy, radiálne paprsčité agregáty, zrná a zrnité masy.Je biely, ružový, šedofialový, svetlo zelený. Je typickým nerastom kontaktnej metamorfózy karbonatických hornín, intermediárnych, bázických a ultrabázických intruzív a produkt regionálnej metamorfózy vo fácii granátických amfibolitov. Variety diopsidu: Na – egirindiosid, Fe – salit, Cr – chromdiopsid, Mn – schefferit, Mn-Zn – jeffersonit, Fe2+-Al – fassait. Najvýznamnejšie výskyty: Sala-Švédsko, Monte Somma, Vezuv-Taliansko, Itrongahy-Madagaskar, Richville-USA, poloostr.Kola-Rusko, Kozákov, Žulová, Vápenná-ČR, Hodruša, Harmónia-SR.

30. Traversellit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: CaMgSi2O6

Lokalita: Monzoni – Taliansko, poznámka: varieta diosidu s obsahom U, (zem.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 30.


HEDENBERGIT, vzorec: CaFe2+Si2O6. Odrody: Mn-hedenbergit, ferohedenbergit, egirinhedenbergit. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Riedko sa nachádza v kryštáloch, tvorí hlavne paralelné, radiálne lúčovité agregáty. Je čiernozelený, čiernohnedý až čierny. Vyskytuje sa hlavne v kontaktných a regionálne metamorfovaných horninách. Najvýznamnejšie výskyty: Ontario-Kanada, ostrov Pantelleria-Taliansko, Arendal-Nórsko, Laxey-Owyhee County-Idaho-USA, Krivoj Rog-Ukrajina, Broken Hill-New South Wales-Austrália, Vlastějovice-ČR, Lišná-ČR, Českomoravská vrchovina-ČR.

31. Hedenbergit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: CaFe2+Si2O6

Lokalita: Malešov pri Kutnej Hore – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 31.

32. Hedenbergit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: CaFe2+Si2O6

Lokalita: Nordmark – Nórsko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 32.


AUGIT, vzorec: (Ca,Na)(Mg,Fe2+,Fe3+,Al,Ti)(Si,Al)2O6. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Tvorí často dobre vyvinuté prizmatické kryštály, zrná a doštičky pri rozpade pevných roztokov iných pyroxénov. Časté sú dvojčatá, prerastlice aj polysyntetické zrasty. Je zelenočierny až čierny, lom má lastúrnatý, lesk sklovitý, je nepriehľadný. Je významným horninotvorným minerálom bázických efuz.hornín, vrátane žilných a ich pyroklastík a tufových ekvivalentoch. Najvýznamnejšie výskyty: Mezenc-dept. Haute-Loire-Francúzsko, Kaiserstuhl-Bádensko-SRN, Etna-Taliansko, Orlovice-ČR, Stálky-ČR, Vlčí hora pri Černošíne-ČR, Krásny dvor pri Žatci-ČR, Radechov-ČR, České středohoří-ČR, Paškopol pri Bořislavi-ČR, Žím-ČR, Roztoky nad Labem-ČR, Děčín-Jakuby-ČR, Dobkovice-ČR, Žebrák-ČR, Štiavnica v Nízkych Tatrách-SR, Nižná Revúca vo Veľkej Fatre-SR.

33. Augit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: (Ca,Na)(Mg,Fe2+,Fe3+,Al,Ti)(Si,Al)2O6

Lokalita: Těchlovice – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 33.

34. Augit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: (Ca,Na)(Mg,Fe2+,Fe3+,Al,Ti)(Si,Al)2O6

Lokalita: Bořislav – Česká republika, poznámka: v čadiči, (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 34.

35. Augit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: (Ca,Na)(Mg,Fe2+,Fe3+,Al,Ti)(Si,Al)2O6

Lokalita: Vezuv – Taliansko, poznámka: v láve, (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 35.


SPODUMEN, vzorec: LiAlSi2O6. Odrody: kunzit-bezfarebný, ružový až fialový, hiddenit-zelený. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Nachádza sa ako stĺpcovité, často veľké kryštály, zrná a zriedka agregáty, pseudomorfózy a orientované zrasty s kremeňom po petalite, dvojčatá sú jednoduché aj polysyntetické, časté sú plynnokvapalné uzavreniny. Je zelený, sivý, bezfarebný, biely, ružový, priehľadný a priesvitný, sklovito lesklý.Táto najviac vyhľadávaná surovina líthia je takmer vždy viazaná na granitové Na-Li pegmatity. Najvýznamnejšie výskyty: Mawa-provincia Laghman-Afganistan, Etta-Penington County-j.Dakota-USA, Plumbago Mt.-Oxford County-Maine-USA, Pala-San Diego County-Kalifornia-USA, Urupuca-Minas Gerais-Brazília, Dobrá Voda-ČR, Jeclov-ČR, Panská Lhota-ČR.

36. Spodumen, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: LiAlSi2O6

Lokalita: Villa Tuxe – Španielsko, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 36.


KARFOLIT, vzorec: Mn2+Al2Si2O6(OH)4. Kryštalizuje v rombickej sústave. Je žltý, vláknitý aj radiálne lúčovitý s hodvábnym leskom. Jeho pôvodná lokalita je Horní Slavkov-ČR. Najvýznamnejšie výskyty: Harc-SRN, Neuville v Ardenách-Belgicko, Radobilny pri Prilepe-Macedónsko, Gambates v Chiavare-Liguria-Taliansko, Horní Slavkov-ČR.

37. Karfolit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mn2+Al2Si2O6(OH)4

Lokalita: Horní Slavkov – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 37.

38. Karfolit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mn2+Al2Si2O6(OH)4

Lokalita: Krásno n. Lesy – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 38.


LORENZENIT (Ramsayit), vzorec: Na2Ti2Si2O9. Kryštalizuje v rombickej sústave. Nachádza sa ako drobné ihličky a tabuľkovité kryštály až 3 cm veľké, hnedé až čierne. Je známy z nefelin.syenitov na hore Flora-poloostrov Kola-Rusko. Najvýznamnejšie výskyty: polostrov Kola-Rusko, Narsarsuk-Grónsko, Mont Este-Hilaire-Quebec-Kanada.

39. Lorenzenit (Ramsayit), trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Na2Ti2Si2O9

Lokalita: Chibiny, pol. Kola – Rusko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 39.


ANTOFYLIT, vzorec: Mg7Si8O22(OH)2. Kryštalizuje v rombickej sústave. Odroda: antofylitový azbest.Vytvára dlhé prizmatické, stĺpcovité až ihlicovité kryštály, agregáty lúčovité, sférolitické a paralelne vláknité. Je bezfarebný, zelený a hnedý, ružový, lesk má sklovitý, je nepriehľadný a priesvitný. Vyskytuje sa hlavne ako sekundárny nerast ultrabázických hornín. Je aj charakter. nerastom metamorf. fácie granát. amfibolitov. Najvýznamnejšie výskyty: Pucov pri Náměště nad Oslavou-ČR, Písek-ČR, Ratkovice-ČR, Drahonín-ČR, Věchnov-ČR, Hrubšice-ČR, Mohelno-ČR, Bezděčín-ČR, Biskoupky-ČR, Smrček-ČR, Utín-ČR, Střítež-ČR, Heřmanov-ČR, Dolní Bory-ČR, Raškov-ČR, Krušné hory-ČR, Českomoravská vrchovina-ČR, Pernštejn-ČR, Krak pri Křemži-ČR.

40. Antofylit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mg7Si8O22(OH)2

Lokalita: Hrubšice, Morava – Česká republika, poznámka: (lat.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 40.

41. Antofylit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mg7Si8O22(OH)2

Lokalita: Heřmanov – Česká republika, poznámka: Heřmanovské guličky, (lat.).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 41.

42. Antofylit, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Mg7Si8O22(OH)2

Lokalita: Heřmanov – Česká republika, poznámka: Heřmanovské guličky (s flogopitom).

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 42.


AMFIBOL, vzorec: Ca2(MgFe)4AlSi7AlO22(OH)2. Skupina rombických a monoklinických silikátov. Podľa chemizmu ich delíme na: 1.Fe-Mg-Mn amfiboly 2.Ca amfiboly 3.Na-Ca amfiboly 4.alkalické amfiboly.

43. Amfibol, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Ca2(MgFe)4AlSi7AlO22(OH)2

Lokalita: Maštov pri Kadani – Česká republika, poznámka: v čadiči.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 43.

44. Amfibol, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Ca2(MgFe)4AlSi7AlO22(OH)2

Lokalita: Maštov pri Kadani – Česká republika, poznámka: v čadičovom tufe.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 44.

45. Amfibol, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Ca2(MgFe)4AlSi7AlO22(OH)2

Lokalita: Lukov – Česká republika.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 45.

46. Amfibol, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: Ca2(MgFe)4AlSi7AlO22(OH)2

Lokalita: Ditroň – Česká republika.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 46.


SEKANINAIT, vzorec:

47. Sekaninait, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec:

Lokalita: Dolní Bory – Česká republika.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 47.

48. Sekaninait, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec:

Lokalita: Dolní Bory – Česká republika.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 48.


SPODUMEN, vzorec: LiAlSi2O6. Odrody: kunzit-bezfarebný, ružový až fialový, hiddenit-zelený. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Nachádza sa ako stĺpcovité, často veľké kryštály, zrná a zriedka agregáty, pseudomorfózy a orientované zrasty s kremeňom po petalite, dvojčatá sú jednoduché aj polysyntetické, časté sú plynnokvapalné uzavreniny. Je zelený, sivý, bezfarebný, biely, ružový, priehľadný a priesvitný, sklovito lesklý.Táto najviac vyhľadávaná surovina líthia je takmer vždy viazaná na granitové Na-Li pegmatity. Najvýznamnejšie výskyty: Mawa-provincia Laghman-Afganistan, Etta-Penington County-j.Dakota-USA, Plumbago Mt.-Oxford County-Maine-USA, Pala-San Diego County-Kalifornia-USA, Urupuca-Minas Gerais-Brazília, Dobrá Voda-ČR, Jeclov-ČR, Panská Lhota-ČR.

49. Spodumen, trieda: Kremičitany (Silikáty).

Vzorec: LiAlSi2O6

Lokalita: Petite Mobale, Kamitunga – Kongo.

Skriňa č.: 24.

Por.číslo vzorky: 49.