SULFÁTY, CHROMÁTY, MOLYBDÁTY, WOLFRAMÁTY, FOSFÁTY
FLUÓRAPATIT (Apatit), vzorec: Ca5(PO4)3F. Fluórapatit kryštalizuje v hexag.sústave. Tvorí kryštály rôzneho tvaru-krátke i dlhé stĺpce,ihličkovité, tabuľkovité. Najčastejším tvarom je šesťboký hranol. Môže sa vyskytovať aj vo forme zrnitých agregátov. Má rôznu farbu:zelený, hnedý, šedý, fialový, ružový, modrý, žltý, biely, bezfarebný.Je číry, priesvitný až neprehľadný, lesk sklený, štiepateľnosť nezreteľná.Je to najrozšírenejší fosfát v prírode, početný horninotvorný nerast, vzniká za veľmi odlišných genetických podmienok-od magmatických po sedimentárne. Výskyt: Chibiny-Kola-Rusko,Kiruna,Gällivare-Švédsko,Murcia-Španielsko, Písek, Bobrúvka, Dolní Bory, Přybislavice, Horní Slavkov, Rožná-ČR, Ontário-Kanada, Minas Gerais-Brazília, Bolívia.
1. Fluórapatit (Apatit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ca5(PO4)3F
Lokalita: Sljudjanka, Bajkal – Rusko, poznámka: modrý, (chem.,gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 1.
2. Fluórapatit (Apatit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ca5(PO4)3F
Lokalita: Trieben, Štajersko – Rakúsko, poznámka: (chem.,gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 2.
3. Fluórapatit (Apatit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ca5(PO4)3F
Lokalita: Sv. Gotthard – Švajčiarsko, poznámka: ružový, (chem.,gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 3.
4. Fluórapatit (Apatit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ca5(PO4)3F
Lokalita: Cerro de Mercado, Durango – Mexiko, poznámka: (chem.,gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 4.
KARBONÁT-FLUÓRAPATIT (Staffelit), vzorec: Ca5(PO4,CO3)F. K rozlíšeniu od fluórapatitu je nutná kvantitatívna chem.analýza. Nachádza sa v podobe guľovitých bielych agregátov v dutinách bazaltov vo Valči-ČR, Milburn-Nový Zéland, Staffel-SRN.
5. Karbonát-fluórapatit (Staffelit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ca5(PO4,CO3)F
Lokalita: Staffel – SRN, poznámka: (chem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 5.
PYROMORFIT, vzorec: Pb5(PO4)3Cl. Kryštalizuje v hexagonálnej sústave. Jeho narastené hexagonálne stĺpovité kryštály majú aj súdkovitý alebo ihlicovitý povrch. Vyskytuje sa tiež v kôrach, je aj ľadvinovitý. Prevláda zelený, je aj hnedý tiež sivo biely, oranžový, priesvitný, s modrastým vrypom a mastným až diamantovým leskom. Je krehký s lasturnatým až nerovným lomom. Je nerastom oxidácie galenitu s mobilizáciou fosforu z okolitých hornín. Najvýznamnejšie výskyty: Dernbach-Hesensko-SRN, Les Farges-department Corréze-Francúzsko, El Horcajo-provincia Ciadad Real-Španielsko, Wheal Alfred-Cornwall-Anglicko, Berezovsk-Ural-Rusko, Pŕíbram-ČR, Řimbaba pri Bohutíne-ČR, Horní Benešov-ČR, Oloví-ČR, Harrachov-ČR.
6. Pyromorfit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(PO4)3Cl
Lokalita: Stříbro – Česká republika, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 6.
7. Pyromorfit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(PO4)3Cl
Lokalita: Zschopau, Sasko – SRN, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 7.
8. Pyromorfit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(PO4)3Cl
Lokalita: Bad Ems, Hessensko – SRN, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 8.
MIMETIT (Mimetezit), vzorec: Pb5(AsO4)3Cl. Kryštalizuje v hexagonálnej sústave. Tvorí súdkovité, dlho aj krátko stĺpovité kryštály a ľadvinovité až zemité agregáty. Býva žltý, rôznych odtieňov oranžový, zelenkavý aj biely a bezfarebný. Je priesvitný s mastným až diamantovým leskom. Je krehký s lasturnatým lomom. Je vzácnejším produktom oxidácie galenitu. Najvýznamnejšie výskyty: Johanngeorgstadt-Sasko-SRN, Pontgibaud-department Puy-de-Dôme-Francúzsko, Tsumeb-Namíbia, Anarak-Íran, Broken Hill-N.J.Wales-Austrália, Gila county-Arizona-USA, Ojo Caliento-Zapatecas-Mexiko, Řimbaba pri Bohutíne-ČR, Moldava-ČR.
9. Mimetit (Mimetezit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(AsO4)3Cl
Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 9.
10. Mimetit (Mimetezit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(AsO4)3Cl
Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 10.
11. Mimetit (Mimetezit), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(AsO4)3Cl
Lokalita: Sasko – SRN, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 11.
VANADINIT, vzorec: Pb5(VO4)3Cl. Kryštalizuje v hexagonálnej sústave. Vytvára krátko až dlho prizmatické silno tabuľkovité kryštály so základňou a s pyramídami. Často tvorí skupiny kryštálov a ľadvinovité a niekedy aj vláknité agregáty. Je žltý, oranžový, červený aj hnedý, vzácne aj biely. Vryp má žltkavý až belasý, Je priesvitný až nepriesvitný, má silný sklovitý takmer diamantový lesk. Je zriedkavým produktom oxidácie galenitu. Najvýznamnejšie výskyty: Berezovsko-Ural-Rusko, Džebel Masheur pri Oujde-Maroko, Mibladen pri Midelte-Maroko, Saida-Alžírsko, Džebba-Tunisko, Old Yuma-Pima county-Arizona-USA, Sierra Los Lamentos-Chihuahua-Chile.
12. Vanadinit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(VO4)3Cl
Lokalita: Apache, b.Gila Co., Arizona – USA, poznámka: s kalcitom, (chem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 12.
13. Vanadinit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Pb5(VO4)3Cl
Lokalita: Mina Ahamuda – Mexiko, poznámka: (chem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 13.
VARISCIT, vzorec: AlPO4.2H2O. Kryštalizuje v rombickej sústave. Vzácne je v dipyramidach, obyčajne tvorí povlaky, hľúzy, žilky, niekedy podobné opálu. Je bezfarebný, nazelenalý, tiež smaragdovo zelený, hlavne priesvitný, celistvý, voskovo až matne lesklý. Vzniká v pripovrchových podmienkach pôsobením roztokov P. Najvýznamnejšie výskyty: Bisbea-Cochise county-Arizona-USA, Clay Canyon pri Fairfielde-Utah county-USA, ostrov Redonda-Antily, Jivina-ČR, Třenice-ČR, Mílina-ČR, Železník-SR.
14. Variscit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: AlPO4.2H2O
Lokalita: Železník – Slovenská republika, poznámka: svetlozelený, (zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 14.
15. Variscit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: AlPO4.2H2O
Lokalita: Železník – Slovenská republika, poznámka: (zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 15.
VIVIANIT, vzorec: Fe2+3(PO4)2.8H2O. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Tvorí hlavne dlhé stĺpcovité kryštály , často sploštené, niekedy tabuľkovité kryštály s nerovným povrchom. Inak je v hľuzovitých, radiálne lúčovitých a hviezdičkovitých agregátoch, vláknitý, zemitý. Má byť bezfarebný, oxidáciou rýchle sfarbený do modra či zelena, neskôr do čierna. Je sklovito lesklý, má dokonalú štiepateľnosť. Najvýznamnejšie výskyty: Battle Mountain-Copper Canyon-Nevada-USA, Trura-Cornwal-Anglicko, Tasna-Bolívia, Llallagua-Bolívia, Trepča-Kosovo, Otov-ČR, Soběslav-ČR, Boží Dar-ČR, Velké Tresné-ČR.
16. Vivianit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Fe2+3(PO4)2.8H2O
Lokalita: Opatovice – Česká republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 16.
17. Vivianit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Fe2+3(PO4)2.8H2O
Lokalita: Rodna, Transylvánia – Rumunsko, poznámka: zelený, (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 17.
ERYTRIT (Erytrín), vzorec: Co2+3(AsO4)2.8H2O. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Zriedka je v dobre vyvinutých kryštáloch stĺpovitého, lištovitého až ihlicovitého rázu, dosahujúcich veľkosti až 5 cm. Jeho farba je purpurovo červenofialová, má sklovitý lesk a dokonalú štiepateľnosť. Bohatšie sa však nachádza vo forme práškovitých, matných, ružových povlakov, ktoré sú indikátoron kobaltových rúd. Jeho agregáty sú priesvitné, v prechádzajúcom svetle je dobre priehľadný. Ľahko sa rozpúšťa v kyselinách na červený roztok. Vzniká oxidáciou Co-arsenidov. Najvýznamnejšie výskyty: Scheeberg-Sasko-SRN, Les Chalanches-department Isére-Francúzsko, Talmessa-Irán, Cobalt-Ontário-Kanada, Almloa-Sonora-Mexiko, Jáchymov-ČR, Abertamy-ČR, Potučky-ČR, Dobšiná-SR.
18. Erytrit (Erytrín), trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Co2+3(AsO4)2.8H2O
Lokalita: Dobšiná – Slovenská republika, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 18.
ANNABERGIT, vzorec: Ni3(AsO4)2.8H2O. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Obyčajne je zemitý a práškovitý, v povlakoch, len vzácne je v tabuľkovitých a ihličkovitých kryštáloch. Má jablkovo zelenú až bielo zelenú farbu, výnimočne je aj biely. Je sprievodným minerálom Ni-arzenitov. Najvýznamnejšie výskyty: Scheeberg-Sasko-SRN, Les Chalanches-department Isére-Francúzsko, Lavrion-Grécko, Anarak-Íran, Cottonwood Canyon-Humboldt county-Nevada-USA, Jáchymov-ČR, Abertamy-ČR, Potučky-ČR, Dobšiná-SR.
19. Annabergit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ni3(AsO4)2.8H2O
Lokalita: Dobšiná – Slovenská republika, poznámka: (zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 19.
20. Annabergit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ni3(AsO4)2.8H2O
Lokalita: Jáchymov – Česká republika, poznámka: (zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 20.
URALOLIT, vzorec: Ca2Be4(PO4)3(OH)3.5H2O. Kryštalizuje v monoklinickej sústave, tvorí konkrécie, zložené z radiálne paprsčitých gulôčok s priemerom 2-3 mm. Je bezfarebný až biely, hnedastý od Fe-oxidov. Vláknitý má hodvábny lesk,ihličkový má sklenný lesk. Bol izolovaný z kaolinito – hydromuskovitickej horniny na Urale.
21. Uralolit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ca2Be4(PO4)3(OH)3.5H2O
Lokalita: Wienebene, Korutánsko – Rakúsko, poznámka: (zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 21.
KAKOXÉN, vzorec: (Fe3+,Al)25(PO4)17O6(OH)12.75H2O. Kryštalizuje v hexagonálnej sústave. Tvorí zlatožlté, vláknité agregáty alebo zhluky ihličkovitých kryštálov, prípadne v ľadvinovitých kôrach. Lesk má hodvábny, vryp žltý.Je typickým Fe-fosfátom sedimentárnych Fe rúd. Najvýznamnejšie výskyty: Amberg-Bavorsko-SRN, Wetterau-Hesensko-SRN, Shada-Polk county-Arkansas-USA, Hrbek pri Sv. Dobrotivé-ČR, Třenice-ČR.
22. Kakoxén, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: (Fe3+,Al)25(PO4)17O6(OH)12.75H2O
Lokalita: Třenice – Česká republika, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 22.
DIADOCHIT, vzorec: Fe3+2(PO4)(SO4)(OH).5H2O. Kryštalizuje v triklinickej sústave. Vytvára hľuzy, kôry, povlaky žltej až hnedej farby. Lom má zemitý, v tenkých úlomkoch je rôzne priehľadný. Vyskytuje sa na povrchu zvetralých Fe rúd, druhotný v Jáchymove a vo Vyhniach. Najvýznamnejšie výskyty: Saalfeld-Durýnsko-SRN, Eureka-Nevada-USA, New Idria-Santo Benito county-Kalifornia-USA, Chlum pri Benešove-ČR, Jáchymov-ČR, Vyhne pri Banskej Štiavnici-SR.
23. Diadochit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Fe3+2(PO4)(SO4)(OH).5H2O
Lokalita: Chvaletice – Česká republika, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 23.
24. Diadochit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Fe3+2(PO4)(SO4)(OH).5H2O
Lokalita: Chvaletice – Česká republika, poznámka: (gr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 24.
BUKOVSKÝIT, vzorec: Fe3+2(AsO4)(SO4)(OH).7H2O. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Je vo forme karfiolovitých hľúz, zložených z mikrokryštalických stĺpovitých kryštálov. Je zemitý, mäkký, žltozelený až sivozelený, má žltkavo biely vryp. Vzniká zvetrávaním arzenopyritu. Najvýznamnejšie výskyty: Kaňk-ČR.
25. Bukovskýit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Fe3+2(AsO4)(SO4)(OH).7H2O
Lokalita: Kaňk – Česká republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 25.
WAVELLIT, vzorec: Al3(PO4)2(OH,F)3.5H2O. Kryštalizuje v rombickej sústave. Tvorí vzácne drobné ihlicovité kryštály obyčajne je v ihličkovitých pologuliach s radiálne lúčovitou vnútornou stavbou, v povlakoch a cencúlikoch. Je biely, zelenkavý, olivovozelený až tmavo zelený, modrastý, žltý a bezfarebný. Vryp má biely. Je prevažne priesvitný, lesk má sklovitý, na plochách dokonalej štiepateľnosti má perleťový lesk. Vzniká hlavne uvolnením fosforu do roztokov v pripovrchových výskytoch a pozdejšou interakciou s horninami, bohatými na Al. Najvýznamnejšie výskyty: Cornwall-Anglicko, Montebras-department Creuze-Francúzsko, Pencil-Montgomery county-USA, Dunellen-Marion county-Florida-USA, Horní Slavkov-ČR, Třenice-ČR, Mílina-ČR,Černovice pri Tábore-ČR, Železník-SR.
26. Wavellit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Al3(PO4)2(OH,F)3.5H2O
Lokalita: Třenice – Česká republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 26.
27. Wavellit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Al3(PO4)2(OH,F)3.5H2O
Lokalita: Třenice – Česká republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 27.
28. Wavellit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Al3(PO4)2(OH,F)3.5H2O
Lokalita: Solopysky – Česká republika, poznámka: modrý, (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 28.
TYRKYS, vzorec: Cu2+Al6(PO4)4(OH)8.4H2O. Kryštalizuje v triklinickej sústave. Krátke stĺpovité, drobné kryštály sú veľmi vzácne, obyčajne sa vyskytuje v celistvých agregátoch, niekedy s ľadvinovitým povrchom. Tyrkys je najčastejšie nezábudkovo modrej farby, niekedy aj jablkovo zelenej. Vryp má takmer biely, lom lasturnatý. Je nepriehľadný, voskovo lesklý.Je drahokamovým nerastom, vzniká infiltráciou povrchových vôd do hornín so zvýšeným obsahom fluórapatitu. Najvýznamnejšie výskyty: Jordanów-Poľsko, Ölsnitz-Vogtland-SRN, , Montebras-department Creuze-Francúzsko, Gunbeath China-Cornwal-Anglicko, hora Ali Mirsai pri dedine Maden pri Najšabure- provincia Chorazan – Irán, Samarkand-Uzbecká republika, Santa Fé- Nové Mexiko.
29. Tyrkys, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Cu2+Al6(PO4)4(OH)8.4H2O
Lokalita: Pustów Wilczkowicki – Poľská republika, poznámka: (fr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 29.
30. Tyrkys, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Cu2+Al6(PO4)4(OH)8.4H2O
Lokalita: Chuquicamata – Chile, poznámka: (fr.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 30.
CHENEVIXIT, vzorec: Cu2+2Fe3+2(AsO4)2(OH4).H2O. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Je len vo forme celistvej, zemitej, vzácne ako náznaky kostrovitých kryštálov. Je olivovo zelený, vryp má žltozelený. Najvýznamnejšie výskyty: Cornwall-Anglicko, Tintico-Juab county-Utah-USA, Klein Spitzkoppe-Namibia, Chuquicamata-Chile, Horní Slavkov-ČR.
31. Chenevixit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Cu2+2Fe3+2(AsO4)2(OH4).H2O
Lokalita: Chuquicamata – Chile, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 31.
TYROLIT, vzorec: CaCu2+5(AsO4)2(CO3)(OH)4.6H2O. Kryštalizuje v rombickej sústave. Nachádza sa v drobných kostrovitých kryštáloch, ľadvinovitých kôrach, lúčovito lupeňovitých vejárikovitých až snopkovitých agregátoch. Je žltozelený, modrozelený až modrý so zeleným či modrozeleným vrypom. Lesk má perleťový až sklovitý. Najvýznamnejšie výskyty: Scheeberg-Sasko-SRN, Saalfeld-Durýnsko-SRN, Nerčinsk-Zabajkalie-Rusko, Tintico-Juab county-Utah-USA, Majuba Hill-Persing county-Nevada-USA, Běloves pri Náchode-ČR, Farbište pri Ponikoch-SR, Špania Dolina-SR, Novoveská Huta-SR.
32. Tyrolit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: CaCu2+5(AsO4)2(CO3)(OH)4.6H2O
Lokalita: Běloves pri Náchode – Česká republika, poznámka: (zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 32.
DELVAUXIT, vzorec: CaFe3+4(PO4,SO4)2(OH)8.4-6H2O. Je amorfným minerálom.Tvorí celistvé, ľadvinovité konkrécie, dosahujúce veľkosť hlavy. Je žltohnedý, hnedý až červenohnedý, vryp má žltý a mastný až slabo voskový lesk.Vzniká v oxidačnom pásme sedimentárnych Fe rúd a bridlíc so zvýšeným obsahom fosforu. Najvýznamnejšie výskyty: Berneau pri Visé-Belgicko, Richelle pri Liege-Belgicko, Giesan-Hesensko-SRN, Kerč pri Azovskom mori-Rusko, Trubín-ČR, Nučice-ČR, Zdice-ČR, Nenačovice-ČR, Praha-Vysočany-ČR, Chvaletice-ČR, Písek-baňa Obrázek-ČR, Železník-SR.
33. Delvauxit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: CaFe3+4(PO4,SO4)2(OH)8.4-6H2O
Lokalita: Železník – Slovenská republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 33.
34. Delvauxit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: CaFe3+4(PO4,SO4)2(OH)8.4-6H2O
Lokalita: Tollingraben – Rakúsko, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 34.
EVANSIT, vzorec: Al3(PO4)(OH)6.6H2O. Je amorfný, veľmi podobný opálu, býva v hľuzach, guľovitých alebo nepravidelných agregátoch, sú nápadne ľahké a často aj drobivé, s lasturnatým lomom. Je mliečnobiely, žltkavý, slabo ružový, modrastý. Lesk má skoro sklovitý až voskový. Vysušené zbierkové vzorky neznášajú umývanie vodou, rozpadávajú sa na povrchu. Vzniká zvetrávaním Fe rúd, bohatých na fosfor, je typický pre limonitové výskyty. Najvýznamnejšie výskyty: Epernay-department Marne-Francúzsko, Yoredal Rocks pri Macclesfielde-East Cheshire-Anglicko, Coosa-Alabama-USA, Gordburg-Custer county-Idaho-USA, Chvaletice-ČR, Velké Tresné-ČR, Železník-SR, Kociha pri Rimavskej Sobote-SR, Nižná Slaná-SR.
35. Evansit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Al3(PO4)(OH)6.6H2O
Lokalita: Železník – Slovenská republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 35.
36. Evansit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Al3(PO4)(OH)6.6H2O
Lokalita: Čerhovice – Česká republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 36.
SAMPLEIT, vzorec: NaCaCu2+5(PO4)4Cl.5H2O. Kryštalizuje v rombickej sústave.Tvorí tenké kostrovité kryštály a povlaky. Je modrastý až modrozelený, má perleťový lesk. Najvýznamnejšie výskyty: Chuquicamata-Chile.
37. Sampleit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: NaCaCu2+5(PO4)4Cl.5H2O
Lokalita: Chuquicamata – Chile, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 37.
AUTUNIT, vzorec: Ca(UO2)2(PO4)2.10-12H2O. Kryštalizuje v tetragonálnej sústave. Tvorí tabuľkovité kryštály štvorcových obrysov podľa spodnej plochy. Je aj v šupinatých až zemitých agregátoch. Farba je žiarivo žltá a slabo zelenkavá a preto dosť charakteristická. Má dokonalú sľudovú štruktúru, vryp slabo žltý. Je ľahko rozpustný v kyselinách.Vyskytuje sa v oxidačnej zóne ložísk U. Najvýznamnejšie výskyty: Hagendorf-Bavorsko-SRN, Pentland-Mitchell county- severná Karolína-USA, Custer-Južná Dakota-USA, pohorie Flinders-Južná Austrália, Přebuz-ČR, Zálesí-ČR, Horní Hoštice-ČR, Kříženec-ČR, Řásna u Telče-ČR, Dolní Bory-ČR, Jáchymov-ČR, Damětice u Horažďovic-ČR, Novoveská Huta-SR.
38. Autunit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ca(UO2)2(PO4)2.10-12H2O
Lokalita: Pucov, Morava – Česká republika, poznámka: (zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 38.
URANOCIRCIT, vzorec: Ba(UO2)2(PO4)2.12H2O. Kryštalizuje v tetragonálnej sústave. Tvorí hlavne tenké tabuľkovité kryštály štvorcových obrysov a ich agregáty. Je zelenkavo žltý, priehľadný, má perleťový lesk na plochách dokonalej štruktúry. Najvýznamnejšie výskyty: Scheeberg-Sasko-SRN, Bergen-Vogland-SRN, El Cabril pri Fuente-Ovejuna-provincia Cordoba-Španielsko, Tarabon-Portugalsko, Colorado Plateua-Utah-USA, Damětice u Horažďovic-ČR.
39. Uranocircit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Ba(UO2)2(PO4)2.12H2O
Lokalita: Schneeberg, Sasko – SRN, poznámka: žltozelené, (chem.,zem.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 39.
TORBERNIT, vzorec: Cu2+(UO2)2(PO4)2.8-12H2O. Kryštalizuje v tetragonálnej sústave. Jeho charakteristické tenké tabuľkovité kryštály sú tetragonálnych obrysov, redšie pri hrubo tabuľkovitých kryštáloch sú vyvinuté pyramídy. Tvorí aj lupienky a zrnité masy. Je smaragdovo až trávovo zelený, sklovito až polodiamantovo lesklý, perleťovo na plochách dokonalej štiepateľnosti. Je hlavne priesvitný, vryp má svetlejší ako farbu. Je častým produktom oxidácie uraninitu pri prítomnosti sulfidov Cu. Najvýznamnejšie výskyty: Chabanes-department Haute-Vienne-Francúzsko, Spruce Pine-Mitchell county-Severná Karolína-USA, Black Hills-Južná Dakota-USA, Cornwal-Anglicko, Dolní Bory-ČR, Otov-ČR, Jáchymov-ČR, Zálesí-ČR, Kladno-ČR, Rakovník-ČR, Sokolovská panva-ČR.
40. Torbernit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Cu2+(UO2)2(PO4)2.8-12H2O
Lokalita: Jáchymov – Česká republika, poznámka: (m.).
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 40.
EVANSIT, vzorec: Al3(PO4)(OH)6.6H2O. Je amorfný, veľmi podobný opálu, býva v hľuzach, guľovitých alebo nepravidelných agregátoch, sú nápadne ľahké a často aj drobivé, s lasturnatým lomom. Je mliečnobiely, žltkavý, slabo ružový, modrastý. Lesk má skoro sklovitý až voskový. Vysušené zbierkové vzorky neznášajú umývanie vodou, rozpadávajú sa na povrchu. Vzniká zvetrávaním Fe rúd, bohatých na fosfor, je typický pre limonitové výskyty. Najvýznamnejšie výskyty: Epernay-department Marne-Francúzsko, Yoredal Rocks pri Macclesfielde-East Cheshire-Anglicko, Coosa-Alabama-USA, Gordburg-Custer county-Idaho-USA, Chvaletice-ČR, Velké Tresné-ČR, Železník-SR, Kociha pri Rimavskej Sobote-SR, Nižná Slaná-SR.
41. Evansit, trieda: Fosforečnany.
Vzorec: Al3(PO4)(OH)6.6H2O
Lokalita: Železník – Slovenská republika.
Skriňa č.: 20.
Por.číslo vzorky: 41.