Skriňa č. 2

PRVKY, SULFIDY


ARZÉN, vzorec: As. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Vytvára najčastejšie celistvé, ľadvinovité a miskovité agregáty s výraznou radiálne-koncentrickou stavbou. Málo bežné sú stĺpcovité kryštály. Na čerstvom lome má cínovo až striebristo bielu farbu, ktorá rýchlo prechádza do čiernej. Lesk má kovový, po oxidácii matný. Je nepriehľadný, štiepateľnosť je dobrá až dokonalá. Arzén je prevažne produktom hydrotermálnych procesov. Najvýznamnejšie ložiská: Freiberg-Sasko-SRN, Schneeberg-Sasko-SRN, Kowary-Poľsko, Kongsberg-Nórsko, Cavnic-Rumunsko, Sacarimb-Rumunsko, Sarawaku-Malajzia, Kalgoorlie-Austrália, Akatani-Fukui-Japonsko, Jáchymov-ČR, Měděnec-ČR, Příbram-ČR, Vrančice-ČR.

1. Arzén, trieda: Prvky.

Vzorec: As

Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 1.

2. Arzén, trieda: Prvky.

Vzorec: As

Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 2.

3. Arzén, trieda: Prvky.

Vzorec: As

Lokalita: Jáchymov – Česká republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 3.

4. Stibarzén, trieda: Prvky.

Vzorec: SbAs

Lokalita: Bytíz – Česká republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 4.


ANTIMÓN, vzorec: Sb. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Obsahuje často prímes Ag, Bi. Vzácne tvorí romboedrické kryštály prevážne zdvojčatené. Vytvára spravidla zrnité, alebo miskovité agregáty. Je cínovo biely s jemným nažltlým odtieňom. Lesk má kovový, je nepriehľadný, štiepateľný. Je prvkom chalkofilným, vyskytujúcim sa spolu so sírou, meďou, olovom a striebrom v hydrotermálnych sulfidických ložiskách, viazaných na nízkoteplotné magmatické a metamorfné procesy. Geneticky sa ložiská Sb-rúd delia na tri typy: plutogénne hydrotermálne ložiská, vulkanogénne hydrotermálne ložiská, stratiformné ložiská. Najvýznamnejšie ložiská: Varuträsku-Švédsko, Brandholz-SRN, Tornäve-Tampere-Fínsko, Sout Ham-Quebec-Kanada, Chang-Sha-Čína, Busan Hill-Malajzia, Hot Springs-USA, Sulitjelma-Nórsko, Krásní Hora-ČR, Milešov-ČR, Příbram-ČR, Pezinok-SR.

5. Antimón, trieda: Prvky.

Vzorec: Sb

Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 5.


BIZMUT, vzorec: Bi. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Najčastejšie sa vyskytuje vo forme jednoliatych zŕn, prípadne zrnitých až celistvých agregátov. Veľmi vzácne sú klencové kryštály. Na čerstvom lome má striebristo bielu farbu s jemne nažltlým odtieňom, časom sa mení na bronzovo červenú. Lesk má kovový, je nepriehľadný. Štiepateľnosť je dobrá až dokonalá. Bizmut býva akcesorickým minerálom niektorých pegmatitov. Vyskytuje sa aj v skarnových ložiskách v chalkopyritových akumuláciách, taktiež v greisenových Sn-W ložiskách. Na žilných ložiskách Au býva bizmut typickou akcesóriou. Najvýznamnejšie ložiská: Iveland-Nórsko, Breitenbrun-Sasko-SRN, Meymacu-Francúzko, Camborne-Cornwall-Veľká Británia, Maniemy-Zair, Tasna-Bolívia, Wolfram Camp-Austrália, Tennant Creek-Austrália, Jílové-ČR, Dolní Bory-ČR, Županovice-ČR, Horní Slavkov-ČR, Jáchymov-ČR, Kutná Hora-ČR, Rožňava-SR, Dobšiná-SR.

6. Bizmut, trieda: Prvky.

Vzorec: Bi

Lokalita: Jáchymov – Česká republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 6.

7. Bizmut, trieda: Prvky.

Vzorec: Bi

Lokalita: Jáchymov – Česká republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 7.

8. Bizmut, trieda: Prvky.

Vzorec: Bi

Lokalita: Jáchymov – Česká republika, poznámka: umelý.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 8.


GRAFIT, vzorec: C. Kryštalizuje v hexagonálnej sústave. Má typickú vrstevnatú štruktúrnu mriežku. V prírode sa väčšinou stretávame s grafitom 2H, ktorý zrastá duplicitne s grafitom 3R. Väčšie kryštály grafitu 2H sú v prírode vzácne a bývajú v podobe tabuľkovitých kryštálov. Štiepateľnosť je dokonalá. Väčšinou je grafit jemno i hrubo lupeňovitý, tiež stebelnatý, veľmi často i zrnitý až celistvý alebo zemitý. Farba grafitu je čierna, čiernošedá, lesk polokovový až zemitý, vryp čierny. Grafit je nepriehľadný v tenkých šupinkách šedo až modrasto priesvitný. Veľmi dobre vedie elektrický prúd i teplo. Grafit je typický nerast metamorfovaných hornín, ostatné výskyty sú zriedkavejšie. Rozlišujeme nasledovné genetické typy ložísk grafitu: metamorfogénne, magmatické, kontaktne-metasomatické (skarnové), žilné. Najvýznamnejšie ložiská: Ovifak-Grónsko, Borrowdale-Veľká Británia, Alibert-Rusko, Přibislavice-ČR, Sterling Hill-USA, Tikonderoga-New York-USA, Pargas-Fínsko, Chardonet-Francúzsko, Galle-Srí Lanka, Přibislavice-ČR, Čáslav-ČR, Bližné-ČR, Netolice-ČR, Český Krumlov-ČR, Nedvědice-ČR, Chvalovice-ČR.

9. Grafit, trieda: Prvky.

Vzorec: C

Lokalita: Černá na Šumave – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 9.

10. Grafit, trieda: Prvky.

Vzorec: C

Lokalita: Veľké Vrbno, b.Konstantín – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 10.

11. Grafit, trieda: Prvky.

Vzorec: C

Lokalita: Pergas – Fínsko, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 11.

12. Grafit, trieda: Prvky.

Vzorec: C

Lokalita: ? – Srí Lanka, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 12.


DIAMANT, vzorec: C. Kryštalizuje v kubickej sústave. Jeho kryštály sú jednoduché, alebo sú to spojky týchto tvarov: [111], [110], [100], iné tvary sú vzácne. Dvojčatný zrast a dokonalá štiepateľnosť je podľa plochy [111]. Dosť časté sú aj polykryštalické agregáty a ich úlomky. Malé kryštály bývajú dokonale vyvinuté s peknými rovnými a hladkými plochami. Bežné sú však aj kryštály so zaoblenými plochami a hranami. Nezriedka sa v nich vyskytujú malé jamky alebo výrastky a prípady hustého lamelovania v dôsledku polysyntetického dvojčatenia. Veľkosť kryštálov diamantu značne kolíše. Od mikroskopických až po obrovské monokryštály (Cullinan m=620g). Dokonalá štiepateľnosť podľa 4 plôch osemhranu sa využíva pri výbrusoch do tvaru briliantu. V prírodnom stave je diamant bezfarebný, alebo len slabo zafarbený: žltkasto, do červena, do zelena, do hneda, do šeda a do modra. Pre diamant je typický silný diamantový lesk. Odrody diamantu: Bort, Balas, Karbonado. Najskôr boli objavené v Brazílii. Primárnou horninou s výskytom diamantu je kimberlit. Najvýznamnejšie ložiská: Golgonda-India, Nagpur-India, Diamantina-Brazília, Bahii-Brazília, Vaal-JAR, Orange-JAR, Premier-Transvaal-Pretória, Little Namaqualand-Kapsko-JAR, Mirné-Jakutsko-Rusko, Mudgee-Austrália, Bingara-Austrália.

13. Diamant, trieda: Prvky.

Vzorec: C

Lokalita: Jakutsko – Rusko, poznámka: v kimberlite, (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 13.


SÍRA, vzorec: S. Kryštalizuje v rombickej sústave. Habitus kryštálov je dipyramídový, hrubo tabuľkovitý a disfenoidický. Vyskytuje sa tiež celistvý, práškovitý a sférický ľadvinovitý habitus. Farba je sírovo žltá, kryštály sú svetlejšie so zelenkavým odtieňom. Štiepateľnosť je nedokonalá. Na kryštalických plochách má diamantový lesk, vryp je biely. Je priesvitná až priehľadná. Je to typický nerast fumarol a solfatar, vznikajúcich priamou sublimáciou pri rozklade vulkanických plynov. Najvýznamnejšie ložiská: Popocatepetl-Mexiko, Solfatara-Taliansko, Pozuoli-Taliansko, Vezuv-Taliansko, Vulcano-Taliansko, Keciborl-Burdur-Turecko, Širetok-Hokaidó-Japonsko, Yellowston-Wyoming-USA, Tarnobrzeg-Poľsko, Malvési-Francúzsko, Kujbyšev-Rusko, Františkove lázne-ČR, Bečkov-ČR, Vígľašská huta-Kalinka-SR, Smolník-SR, Gemerská Hôrka-baňa Fortuna-SR.

14. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Kalinka pri Detve – Slovenská republika.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 14.

15. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Tarnobrzeg – Poľská republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 15.

16. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Tarnobrzeg – Poľská republika, poznámka: na barite (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 16.

17. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Machow – Poľská republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 17.

18. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Piaseczno – Poľská republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 18.

19. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Caltanissetta, Sicília – Taliansko, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 19.

20. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Girgenti, Sicília – Taliansko, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 20.

21. Síra, trieda: Prvky.

Vzorec: S

Lokalita: Girgenti, Sicília – Taliansko, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 21.


SELÉN, vzorec: Se. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Tvorí ľahko ohybné ihličkovité kryštály, ktoré bývajú duté a rúrkovité, častejšie plstnaté alebo paralelne vláknité agregáty. Je šedý až červeno šedý, v sklovitých guličkách červený, takmer opaktný, polokovového lesku s červeným vrypom. Štiepateľnosť je zreteľná podľa plochy [0112]. Je dobrým vodičom elektriny. Je to pomerne vzácny minerál, zvyčajne sa vyskytujúci spolu so sírou, uránom, vanádom. Pomerne často sa vyskytuje v trhlinách pieskovcov v sprievode sedimentárnych rúd uránu a vanádu. Najvýznamnejšie ložiská: Vulkano-Liparské ostrovy-Taliansko, Kilauea-Havaj, Colorado Plateau-USA, United Verde-Arizona-USA, Thopson-Utah-USA, Ambrosia Lake-Mexiko, Kladensko-ČR, Bečkov-ČR.

22. Selén, trieda: Prvky.

Vzorec: Se

Lokalita: Sicília – Taliansko, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 22.


TELÚR, vzorec: Te. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Len vzácne tvorí stĺpcové až ihličkovité kryštály, obvykle je celistvý. Je cínovo biely, kovovo lesklý so šedým vrypom. Štiepateľnosť je dokonalá. Je to typický epitermálny minerál rudných žíl, hlavne v sprievode zlata. Je v celku vzácny. Najvýznamnejšie ložiská: Fata Baii-Transylvánia-Rumunsko, Zlatna-Rumunsko, Balye-Turecko, Tein-Saporo-Japonsko, polostrov Izu-Japonsko, Suzuki-Šizuoka-Japonsko, Cripple Creek-USA, Colorado City-USA, Moctezuma-Mexiko, Kalgoorl-Austrália.

23. Telúr, trieda: Prvky.

Vzorec: Te

Lokalita: Facebay – USA, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 23.


DOMEYKIT, vzorec: Cu3As. Kryštalizuje v kubickej sústave. Je striebristo biely až oceľovo šedý, nabieha do žlta až tabakovo hneda. Je krehký, lesk má kovový, opaktný. Vzniká z hydrotermálnych roztokov s Cu pri súčasnej nízkej koncentrácii síry a pri vysokom obsahu As. Najvýznamnejšie ložiská: Horné jazero- Michigan-USA, Michipicoten-Ontario-Kanada, Zwickau-Sasko-SRN, Condurrow-Cornvall-Veľká Británia, Anarak-Irán, Corocoro-Peru, Běloves pri Náchode-ČR.

24. Domeykit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu3As

Lokalita: Běloves pri Náchode – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 24.


DYSKRAZIT, vzorec: Ag3Sb. Kryštalizuje v rombickej sústave. Vzácne vytvára aj veľké kryštály stĺpovitého, pyramidálneho a tabuľkovitého habitu, na báze ryhované. Častejšie tvorí zrnité, prípadne celistvé agregáty, ktoré sú striebristej farby nabiehajúce do hneda až červena, prípadne zlatohneda. Lesk má kovový. Štiepateľný podľa [110], lom nerovný, vryp cínovo biely. Je typickým ascendentným minerálom na striebro bohatých žíl, poprípade uránových žíl. Najvýznamnejšie výskyty: Andreasberg-Bádensko-SRN, Marie-aux-Mines-Vogézy-Francúzko, Consol-Broken Hill-Austrália, Příbram-ČR, Havlíčkuv Brod-ČR, Trangoška-Nízke Tatry-SR.

25. Dyskrazit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Ag3Sb

Lokalita: Andreasberg, Harz – SRN, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 25.


BERZELIANIT, vzorec: Cu2Se. Kryštalizuje v kubickej sústave. Najčastejšie vytvára celistvé agregáty, prípadne roztrúsené zrnká striebristo bielej farby s jemne šedým odtieňom, ktorý rýchle nabieha až do čierna. Na čerstvom lome má kovový lesk, je nepriehľadný. Je vedľa clausthalitu hlavným sedimentom samostatnej selenidovej mineralizácie, vyskytujúcej sa na kalcitových žilách. Ďalšie významné uplatnenie má na kalcitových žilách na uránových ložiskách v asociácii Se – Ca. Najvýznamnejšie výskyty: Tilkerode-Harz-SRN, Clausthal-SRN, Lehrbach-SRN, Cerru de Cacheuta-Mandoza-Argentína, Pinky Fault –Saskatchewan-Kanada, Skrikerum-Kalmar-Švédsko, Bukov-ČR, Habří-ČR, Petrovice-ČR.

26. Berzelianit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu2Se

Lokalita: Habří – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 26.

27. Berzelianit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: CuSe

Lokalita: Habří – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 27.

28. Berzelianit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu2Se

Lokalita: Bukov – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 28.


CHALKOZÍN, vzorec: Cu2S. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Vytvára tlsté tabuľky s pyramídami, stĺpce a tabuľkovité kryštály s ryhovaním. Veľmi často sú kryštály zdvojčatené na hviezdicovité dvojčatá i trojčatá. Časté sú pseudomorfózy po bornite, digenite a pyrite. Je čierno modrošedý, opaktný, na čerstvom lome je kovovo lesklý, ale rýchle nabieha a černá. Je krehký, bez štiepateľnosti. Vyskytuje sa v skarnových, polymetalických, cementačných a medených ložiskách. Najvýznamnejšie výskyty: Dognacea-Banát-Rumunsko, Mednorudjansk-Ural-Rusko, Redruth-Cornwall-Veľká Británia, Camborne-Cornwall-Veľká Británia, Butte-Montana-USA, Kipushi-Demokr.repub.Kongo, Montecatini-Toskánsko-Taliansko, Rybnice-ČR, Šonov-ČR, Horní Slavkov-ČR, Horní Kalná-ČR, Krupka-ČR, Vrančice-ČR.

29. Chalkozín, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu2S

Lokalita: Butte, Montana – USA.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 29.

30. Chalkozín, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu2S

Lokalita: Redruth, Cornwall – Veľká Británia, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 30.

31. Chalkozín, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu2S

Lokalita: Vrli Briag – Bulharsko, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 31.


BORNIT, vzorec: Cu5FeS4. Kryštalizuje v rombickej sústave. Len vzácne vytvára kryštály, najčastejšie je celistvý, prípadne vtrúsený. Farba na čerstvom lome je hnedo červenavá, veľmi rýchlo nabieha pestrými farbami až do modrofialova. Vzniká v širokom intervale podmienok od magmatogénnych po sedimentogénne so značnou antipatiou voči pyrotitu. V pegmatitoch je zriedkavý, viac sa vyskytuje na žilách Sn-W a Sn-Cu. Taktiež vzniká za podmienok priamej sedimentácie v lagunárnom prostredí, taktiež na ložiskách typu „red beds“. Najvýznamnejšie výskyty: Magnet Heights-Transvaal-JAR, Engels-Plumas Co.-Kalifornia-USA, Chanteloube-Francúzsko, Langban-Švédsko, Concepción del Oro-Zacatecas-Mexiko, Bor-Srbsko, Monte Catini-Taliansko, Tsumeb-Namíbia, Horní Slavkov-ČR, Rybnice-ČR, Voděrady-ČR, Suchovršice-ČR, Vrančice-ČR, Rudňany-SR.

32. Bornit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu5FeS4

Lokalita: Zlaté Hory, št. Modrá – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 32.

33. Bornit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu5FeS4

Lokalita: Zlaté Hory, št. Modrá – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 33.

34. Bornit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu5FeS4

Lokalita: Wiedenau – SRN, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 34.

35. Bornit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu5FeS4

Lokalita: Imiter – Maroko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 35.


UMANGIT, vzorec: Cu3Se2. Kryštalizuje v tetragonálnej sústave. Tvorí prevažne celistvé agregáty. Farba umangitu je načervenalá, pripomína bornit, rýchlo nabieha do modrofialova. Na samostatných nízkoteplotných kalcitových žilách sprevádza berzelianit. Častý je na kalcitových žilách vo vápencoch, v žilách Se a U. Najvýznamnejšie výskyty: Tilkerode-SRN, Lehrbach-SRN, Clausthal-SRN, Andreasberg-SRN, Sierra de Umango-Argentína, Cerro-Argentína, Petrovice-ČR, Bukov-ČR, Habří-ČR, Předbořice-ČR.

36. Umangit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Cu3Se2

Lokalita: Habří – Česká republika, poznámka: (zem.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 36.


AKANTIT, vzorec: Ag2S. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Vytvára tŕňovité kryštály, je čierny, má kovový lesk. V odrazenom svetle je šedý so zeleným odtieňom.Vyskytol sa v Jáchymove na kremeni s pyritom v ihličkovitých kryštáloch. Najznámejší akantit je z bane Himmelsfúrst vo Freibergu – SRN Iné výskyty: Georgetown, Rice – Colorado-USA, Kellogg-Idaho-USA, Zacatecas-Mexiko.

37. Akantit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Ag2S

Lokalita: Banská Štiavnica – Slovenská republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 37.

38. Akantit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Ag2S

Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 38.

39. Akantit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: Ag2S

Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: s pyritom a sfaleritom na kalcite, (gr.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 39.


STROMEYERIT, vzorec: AgCuS.

40. Stromeyerit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: AgCuS

Lokalita: Vrančice – Česká republika.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 40.


PENTLANDIT, vzorec: (Fe,Ni)9S8. Kryštalizuje v kubickej sústave. Často obsahuje Co. Tvorí väčšinou nepravidelné zrná a zrnité agregáty, často doštičkovité až plamienkovité odmiešaniny v pyrotite, výnimočne tvorí väčšie osemsteny. Je svetlobronzovo žltý s kovovým leskom. Je najdôležitejšou rudou Ni. Je to typický magmaticko-likvačný minerál bázik, sprevádzajúci pyrotit a chalkopyrit, ktorý sa môže hromadiť pri magmatických diferenciačných pochodoch v sulfidických segregáciách. Genetické typy ložísk niklu: magmatogénne (likvačné) ložiská, zvetrávacie ložiská, hydrotermálne ložiská. Najvýznamnejšie výskyty: Sudbury-Ontário-Kanada, Schwarzwald-SRN, Nysteen-Nórsko, Eiterfjord-Nórsko, Nivala-Fínsko, Hitura-Fínsko, Pečenga-Rusko, Norilsk-Rusko, Rustenburg-JAR, Kambalda-Austrália, Tunaberg-Švédsko, Rožany-ČR, Kamenné doly-Písek-ČR, Staré Ransko-ČR, Rožňava-Nabulá-SR.

41. Pentlandit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: (Fe,Ni)9S8

Lokalita: Eiterfjord – Nórsko, poznámka: s chalkopyritom, (m.).

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 41.


GRAFIT, vzorec: C. Kryštalizuje v hexagonálnej sústave. Má typickú vrstevnatú štruktúrnu mriežku. V prírode sa väčšinou stretávame s grafitom 2H, ktorý zrastá duplicitne s grafitom 3R. Väčšie kryštály grafitu 2H sú v prírode vzácne a bývajú v podobe tabuľkovitých kryštálov. Štiepateľnosť je dokonalá. Väčšinou je grafit jemno i hrubo lupeňovitý, tiež stebelnatý, veľmi často i zrnitý až celistvý alebo zemitý. Farba grafitu je čierna, čiernošedá, lesk polokovový až zemitý, vryp čierny. Grafit je nepriehľadný v tenkých šupinkách šedo až modrasto priesvitný. Veľmi dobre vedie elektrický prúd i teplo. Grafit je typický nerast metamorfovaných hornín, ostatné výskyty sú zriedkavejšie. Rozlišujeme nasledovné genetické typy ložísk grafitu: metamorfogénne, magmatické, kontaktne-metasomatické (skarnové), žilné. Najvýznamnejšie ložiská: Ovifak-Grónsko, Borrowdale-Veľká Británia, Alibert-Rusko, Přibislavice-ČR, Sterling Hill-USA, Tikonderoga-New York-USA, Pargas-Fínsko, Chardonet-Francúzsko, Galle-Srí Lanka, Přibislavice-ČR, Čáslav-ČR, Bližné-ČR, Netolice-ČR, Český Krumlov-ČR, Nedvědice-ČR, Chvalovice-ČR.

42. Grafit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: C

Lokalita: Košice, Bankov – Slovenská republika.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 42.

43. Grafit, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: C

Lokalita: Košice, Bankov – Slovenská republika.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 43.


SÍRA, vzorec: S. Kryštalizuje v rombickej sústave. Habitus kryštálov je dipyramídový, hrubo tabuľkovitý a disfenoidický. Vyskytuje sa tiež celistvý, práškovitý a sférický ľadvinovitý habitus. Farba je sírovo žltá, kryštály sú svetlejšie so zelenkavým odtieňom. Štiepateľnosť je nedokonalá. Na kryštalických plochách má diamantový lesk, vryp je biely. Je priesvitná až priehľadná. Je to typický nerast fumarol a solfatar, vznikajúcich priamou sublimáciou pri rozklade vulkanických plynov. Najvýznamnejšie ložiská: Popocatepetl-Mexiko, Solfatara-Taliansko, Pozuoli-Taliansko, Vezuv-Taliansko, Vulcano-Taliansko, Keciborl-Burdur-Turecko, Širetok-Hokaidó-Japonsko, Yellowston-Wyoming-USA, Tarnobrzeg-Poľsko, Malvési-Francúzsko, Kujbyšev-Rusko, Františkove lázne-ČR, Bečkov-ČR, Vígľašská huta-Kalinka-SR, Smolník-SR, Gemerská Hôrka-baňa Fortuna-SR.

44. Síra, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: S

Lokalita: Machow – Poľsko.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 44.

45. Síra, trieda: Sírniky (Sulfidy).

Vzorec: S

Lokalita: Bukov – Česká republika.

Skriňa č.: 2.

Por.číslo vzorky: 45.