Skriňa č. 14

OXIDY, HYDROXIDY, NITRÁTY, KARBONÁTY, SULFITY


TORIANIT, vzorec: ThO2. Kryštalizuje v kubickej sústave. Vytvára najčastejšie kocky prerastajúce podľa osemstenu, zriedkavejšie celistvé agregáty, tmavosivej, tmavohnedej až čiernej farby so smolným až polokovovým leskom. Šruktúru má dokonalú. V odrazenom svetle má sivú farbu. Najvýznamnejšie výskyty: Andolobe-južný Madagaskar, Betroka-južný Madagaskar, Fort Dauphin, záliv rieky Mandraré-Madagaskar.

1. Torianit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: ThO2

Lokalita: Fort Dauphin – Madagaskar, poznámka: (chem.,gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 1.


SASSOLIT (Sassolín), vzorec: H3BO3. Kryštalizuje v triklinickej sústave. Vytvára pseudohexagonálne bezfarebné kryštály. Povlaky sú svetlo žltej farby. Lesk má perleťový, je ohybný. Najvýznamnejšie výskyty: Sasso pri Castelnuove-Toskánsko, Solfatary pri Neapole, Taliansko, krátery Vezuvu a Vulcan-Taliansko,Šowašizan-Hokkaido-Japonsko, gejzír Norris Geyser Basin-Yellowstone Park,Wyoming-USA, údolie Pugav Ladaku-Tibet.

2. Sassolit (Sassolín), trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: H3BO3

Lokalita: Sasso, Toskánsko – Taliansko, poznámka: (zem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 2.


GIBBSIT, vzorec: Al(OH)3. Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Ojedinele tvorí veľké tabuľkovité kryštály hexagonálnych obrysov, niekedy zdvojčatelé, obyčajne je ľadvinovitý a kvapľovitý – pripomína chalcedón, celistvý až zemitý. Je biely, sivastý, nazelenalý a pod., hlavne priesvitný sklovito lesklý na plochách dokonalej štruktúry, taktiež perleťovo lesklý. Je hydrotermálnym produktom alterácie vyvrelín a metamorf.hornín a spolu s diasporom je hlavnou súčasťou bauxitov. Najvýznamnejšie výskyty: Langesundsfjord-Nórsko, Vogelsberg-Hesensko-SRN, Vola Rica pri Ouro Preta-Minas Gerais-Brazília, Unionvilla-Chester co. Pensylvánia-USA, Velké Tresné-ČR.

3. Gibbsit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: Al(OH)3

Lokalita: Richmond, Massachusetts – USA, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 3.


BRUCIT, vzorec: Mg(OH)2. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Odrody: ferobrucit a manganbrucit-žltý až hnedý, nemalit-vláknitý. Jeho kryštály sú obvykle tabuľkovité podľa základne, niekedy obmedzené plochami základne, hranolov a klencov. Najbohatší je v agregátoch lupeňovitých, zrnitých a vláknitých s vláknami nemalitu dlhými až 50 cm. Najčistejšie vzorky sú zelenkavo biele, sivé, belasé.Je číry až priesvitný s veľmi dokonalou štruktúrou, ktorá sa prezrádza i perleťovým leskom, inak má lesk sklovitý. Vryp je vždy biely. Je nízkoteplotným hydrotermálnym nerastom žíl v serpentinitoch. Výskyty:Palaborwa-Južná Afrika, Kraubat-Štajersko-Rakúsko, Swina Ness v Unste na Shetlandských ostrovoch-Škótsko, Chromtau –západná časť Kazachstanu, Zlatoust – Ural-Rusko,Quebeck-Kanada, Chýnov-ČR, Bork pri Chotěboři-ČR.

4. Brucit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: Mg(OH)2

Lokalita: Lojane – Macedónsko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 4.


DIASPOR, vzorec: AlO(OH). Kryštalizuje v rombickej sústave. Vyskytuje sa v malých tabuľkovitých kryštáloch, ktoré sú obmedzené ryhovanými ploškami hranolov a dipyramíd. Tvorí hlavne lupeňovité a stebelnaté agregáty, ružovkasté, belasé a zelenkavé. Lesk má sklovitý, na ploche dokonalej štruktúry má perleťový lesk. V inom smere má lom lastúrnatý. Je častým produktom hydrotermálnej alterácie vyvrelých hornín, bohatých na Al. Najvýznamnejšie výskyty: Šokozan- prefektúra Oita-Japonsko, Kounrad-Kazachstan, Gánt-Maďarsko, Botallach-Cornwal,Anglicko, Chester-Massachusetts-USA, Dolní Bory-ČR, Čejov pri Humpolci-ČR, Verneřov -ČR, Banská Belá-SR.

5. Diaspor, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: AlO(OH)

Lokalita: Banská Belá – Slovenská republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 5.

6. Diaspor, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: AlO(OH)

Lokalita: Chester, Massachusets – USA, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 6.


GOETHIT, vzorec: alfa – Fe3+O(OH). Kryštalizuje v rombickej sústave. Vyskytuje sa v ihličkovitých, ojedinele tabuľkovitých kryštáloch, niekedy ryhovaných podľa vertikály alebo v celistvých až jemnozrných aj stebelnatých agregátoch, ktoré v náhodných dutinách majú guľovitý, ľadvinovitý, hroznovitý a kvapľovitý povrch. Textúru má často radiálne lúčovitú. Obvykle je čiernohnedý, ojedinele žltohnedý. Lesk má polokovový, ale tiež polomatný, zemitý alebo hodvábny. Je priťahovaný silnejším magnetom. V prechádzajúcom svetle je hnedo až žltohnedo priesvitný, v odrazovom svetle je sivobiely.Vzniká oxidáciou sideritu a pyritu pri normálnej teplote a tlaku. Najvýznamnejšie výskyty: Pikes Peak-Colorado-USA, Florissant-Colorado-USA, ostrov na Onežskom jazere-Rusko, Pelican Point pri Veľkom soľnom jazere-Utah-USA, Příbram-ČR, Příbram-Drkolnov-ČR, Vrančice-ČR, Cetyna-ČR,Kozákov-ČR, Žežice-ČR, Šajkan pri Rudňanoch-SR.

7. Goethit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: alfa – Fe3+O(OH)

Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 7.

8. Goethit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: alfa – Fe3+O(OH)

Lokalita: Huttenberg – Rakúsko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 8.

9. Goethit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: alfa – Fe3+O(OH)

Lokalita: Alban le Fraysse – Francúzsko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 9.

10. Goethit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: alfa – Fe3+O(OH)

Lokalita: Harzburg – SRN, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 10.

11. Goethit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: alfa – Fe3+O(OH)

Lokalita: Esch – Luxembursko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 11.

12. Goethit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: alfa – Fe3+O(OH)

Lokalita: Bechar – Maroko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 12.

13. Goethit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: alfa – Fe3+O(OH)

Lokalita: Linh Nham – Vietnam, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 13.


MANGANIT, vzorec: Mn3+O(OH). Kryštalizuje v monoklinickej sústave. Jeho kryštály sú krátke až dlhé stlpcovité, niekedy zdvojčatelé. Je aj vláknitý, zrnitý, kvapľovitý až celistvý alebo v hľuzovitý. Je čierny až tmavo oceľovo sivý, nepriesvitný, polokovovo lesklý. Vryp má červenohnedý až čierny. Je dokonale štiepateľný. V odrazenom svetle je sivý. Vzniká pri veľmi nízkych teplotách, nízkom obsahu kyslíka. Najvýznamnejšie výskyty: Ilfeld-Harz-SRN, Ohrenstoch-Durynský les- SRN, Siegen-Siegerland-SRN, St.Just-Cornwald,Anglicko,Exeter-Devon,Anglicko, Langban-Švédsko, Sterling Hill-New Jersej-USA, Železník-SR, Čučma-SR, Přední Arnoštov-ČR, Stupava-SR, Malé Karpaty-SR, Švábovce-SR, Kišovce-SR.

14. Manganit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: Mn3+O(OH)

Lokalita: Ilfeld, Harz – SRN, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 14.

15. Manganit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: Mn3+O(OH)

Lokalita: Vizagapatam – India, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 15.


BAUXIT, vzorec: MnO(OH). Sedimentárna a reziduálna hornina zložená prevažne z hydroxidu hliníka, v ktorej sa najčastejšie vyskytujú böhmit a diaspor, poprípade gibbsit. Z minerálov obsahujúcich Fe 3+ býva prítomný goethit, lepidokrokit alebo hematit. Bežnou súčasťou bauxitu je kaolinit. Z ostatných minerálov môže byť prítomný chlorit, kalcit, fosfáty vápnika a pod. Farba bauxitu je rôzna. Najčastejšie prevláda červená až červenohnedá, ale tiež žltá, žltobiela, zelená a sivá. Vyskytujú sa tiež škvrnité odrody. Z hľadiska súdržnosti môže byť bauxit kompaktný alebo pórovitý. Niektoré typy sú tvrdé a vyznačujú sa lastúrnatým lomom, iné naopak veľmi mäkké so zemitým lomom. Najvýznamnejšie výskyty: Guinea, Surinam, Brazília, Indonézia, India, Austrália, Arkansas-USA, Les Baux-Provenc, Languedoc-Francúzsko, Maďarsko, Rusko.

16. Bauxit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: MnO(OH)

Lokalita: Mojtín – Česká republika, poznámka: zmes hydroxidov Al.

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 16.


SALESIT, vzorec: Cu2+(IO)3(OH). Kryštalizuje v rombickej sústave. Vyskytuje sa v drobných stlpcovitých kryštáloch pyramidálne zakončených. Je modrozelený, priehľadný, krehký, má sklovitý lesk. Sekundárny minerál. Najvýznamnejšie výskyty: Chuquicamata-Chile.

17. Salesit, trieda: Oxidy a hydroxidy.

Vzorec: Cu2+(IO)3(OH)

Lokalita: Chuquicamata – Chile, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 17.


MAGNEZIT, vzorec: MgCO3. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Len zriedkavo tvorí kryštály, obyčajne romboedrické, ešte vzácnejšie stlpcovité podľa osy c, tabuľkovité podľa bázi alebo skalenoedrické. Obyčajne je v štiepnych hrubo až jemnozrných agregátoch, kriedovitý, zemitý aj hrubo vláknitý. Čistý je bezfarebný a priehľadný, väčšinou však svetlo sfarbený, biely, žltkavý, hnedastý, tiež čierny. Ľahko sa rozpúšťa v HCl. Tvorí pseudomorfózy po kalcite, sám je nahradzovaný mastencom a limonitom. Najvýznamnejšie výskyty: Vetscha-rakúske Alpy, Kraubat-Štýrsko-Rakúsko, Radernhein-Korutánsko, poloostrov liao-Tung-severná Čína, Taikwayodo-Kórejský poloostrov, Brumado-Bahia,Brazília, Křeze-ČR, Sedlice u Dolních Kralovíc-ČR, Nová Ves u Oslavan-ČR, medzi Lučencom a Košicami-SR, Jelšavská Dúbrava-SR, Bankov pri Košiciach-SR, Hnúšťa-SR.

18. Magnezit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: MgCO3

Lokalita: Košice, Bankov – Slovenská republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 18.

19. Magnezit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: MgCO3

Lokalita: Železník – Slovenská republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 19.

20. Magnezit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: MgCO3

Lokalita: Burda – Slovenská republika, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 20.

21. Magnezit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: MgCO3

Lokalita: Ratkovská Suchá – Slovenská republika, poznámka: v dolomite, (chem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 21.

22. Magnezit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: MgCO3

Lokalita: Veitsch, Štajersko – Rakúsko, poznámka: (chem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 22.

23. Magnezit – Breunnerit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: (MgFe)CO3

Lokalita: Hallstatt – Rakúsko, poznámka: varieta so zvýšeným obsahom Fe.

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 23.


SIDERIT, vzorec: Fe2+CO3. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Tvorí kryštály tenko až hrubo tabuľkovité podľa základne , prizmatické, skalenoendrické. Hrany kryštálov sú často zakrivené, plochy nerovné. Prevažne je kusový, hrubozrný až celistvý. Tiež tvorí ľadvinovité a hroznovité agregáty s lúčovitou vnútornou stavbou tzv. sférosiderit. Je tiež oolitický a zemitý. Je výborne štiepateľný, lom má lastúrnatý. Je žltý, nahnedlý až tmavohnedý aj čierny. Vryp má žltkasto biely, lesk sklovitý, priesvitný.Vzniká pri stredných a nízkych teplotách.Významné uplatnenie má na hydroterm.žilách, kde je buď súčasťou jaloviny alebo hlavne ako ruda Fe. Najvýznamnejšie výskyty: Mont St.-Hilaire-Quebec-Kanada, Ivigtutu-Grónsko,Panasqueira-Portugalsko, Lostwithiel-Cornwald,Anglicko, Kamituga-provincia Kivi-DR Kongo, Moro Velha-Minas Gerais-Brazília, Kutná Hora-ČR, Příbram-Březová Hora-ČR, Bohutín-ČR, Vrančice-ČR, Horní Slavkov-ČR,Ostravsko-ČR, Kladensko-ČR, Rosice-ČR, Nučice-ČR, Vechec v Slánskych vrchoch-SR, Slovenské rudohorie-SR, Rudňany-SR, Rožňava-SR, Nízke Tatry-SR, Nižná Slaná-SR.

24. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Rožňava – Slovenská republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 24.

25. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Rožňava – Slovenská republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 25.

26. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Rožňava – Slovenská republika, poznámka: s kremeňom, (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 26.

27. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Nižná Slaná – Slovenská republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 27.

28. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Nižná Slaná – Slovenská republika, poznámka: s kremeňom, (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 28.

29. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Příbram – Česká republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 29.


RODOCHROZIT, vzorec: Mn2+CO3. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Tvorí riedke kryštály, najčastejšie romboedrické so šošovcovito zakrivenými plochami. Skalenoedry sú vzácne, tiež hrubo tabuľkovité a stĺpcovité kryštály. Najčastejšie je hrubozrnný až celistvý, agregáty sú hroznovité, guľovité, ľadvinovité s radiálne lúčovitou stavbou. Je biely, ružovkastý, červený, hnedý, zelenkavý, na povrchu čierny. Vryp má biely, lesk sklovitý. Najvýznamnejšie výskyty: Poland-Maine-USA, Freiberg-SRN, Trepča-Kosovo, Santa Eulalia-Chuhuahua-Mexiko,provincia Catamarca-Argentína, Obročišče pri Balčíku-Bulharsko, Chvaletice-ČR, Horní Slavkov-ČR, Banská Štiavnica-SR.

30. Rodochrozit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Banská Štiavnica – Slovenská republika, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 30.

31. Rodochrozit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Herdorf – SRN, poznámka: v dutinke limonitu, (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 31.

32. Rodochrozit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Cavnic – Rumunsko, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 32.

33. Rodochrozit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Cavnic – Rumunsko, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 33.

34. Rodochrozit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Inakuraishi, ostrov Hokaidó – Japonsko, poznámka: (gr.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 34.


SMITHSONIT, vzorec: ZnCO3. Kryštalizuje v trigonálnej sústave.Dobre obmedzené kryštály sú riedke. Plochy sú často skrivené a drsné. Je ľadvinovitý, hroznovitý, lúčovitý až vláknitý, zemitý. Lom má nerovný, Ojedinele je bezfarebný, väčšinou biely, sivý, žltkastý, prímesami je sfarbený do zelena, ružova alebo modra. Vryp má biely, lesk sklovitý až perleťový. Je sekundárnym minerálom v oxidačných zónach metasom.,stratiform. a žilných ložísk Zn. Najvýznamnejšie výskyty: Horné Sliezsko-Poľsko, Wiesloch-Bádensko, Altenberg, Bleiberg-SRN, Raibl-Taliansko, Broken Hill-Zambia, Yellville-Marioncounta,Arkansas-USA, Hayden-Gilacounty,Arizona-USA, Broken Hill-N.J.Wales,Austrália, Merklin-ČR, Ardovo pri Plešivci-SR.

35. Smithsonit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Raibl – Taliansko, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 35.

36. Smithsonit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Broken Hill, Kabwe – Zambia, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 36.

37. Smithsonit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Tsumeb – Namíbia, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 37.

38. Smithsonit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Mn2+CO3

Lokalita: Tsumeb – Namíbia, poznámka: (m.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 38.


OTAVIT, vzorec: CdCO3. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Tvorí kôry drobných romboedrických kryštálov. Je biely, žltohnedý, červený. Lesk má diamantový. Najvýznamnejšie výskyty: Tsumeb-Namibia, Pragenhaus pri Velberte-Vestfálsko-SRN.

39. Otavit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: CdCO3

Lokalita: Tsumeb – Namíbia, poznámka: biele povlaky na smithsonite, (zem.).

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 39.


SIDERIT, vzorec: Fe2+CO3. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Tvorí kryštály tenko až hrubo tabuľkovité podľa základne , prizmatické, skalenoendrické. Hrany kryštálov sú často zakrivené, plochy nerovné. Prevažne je kusový, hrubozrný až celistvý. Tiež tvorí ľadvinovité a hroznovité agregáty s lúčovitou vnútornou stavbou tzv. sférosiderit. Je tiež oolitický a zemitý. Je výborne štiepateľný, lom má lastúrnatý. Je žltý, nahnedlý až tmavohnedý aj čierny. Vryp má žltkasto biely, lesk sklovitý, priesvitný.Vzniká pri stredných a nízkych teplotách.Významné uplatnenie má na hydroterm.žilách, kde je buď súčasťou jaloviny alebo hlavne ako ruda Fe. Najvýznamnejšie výskyty: Mont St.-Hilaire-Quebec-Kanada, Ivigtutu-Grónsko,Panasqueira-Portugalsko, Lostwithiel-Cornwald,Anglicko, Kamituga-provincia Kivi-DR Kongo, Moro Velha-Minas Gerais-Brazília, Kutná Hora-ČR, Příbram-Březová Hora-ČR, Bohutín-ČR, Vrančice-ČR, Horní Slavkov-ČR,Ostravsko-ČR, Kladensko-ČR, Rosice-ČR, Nučice-ČR, Vechec v Slánskych vrchoch-SR, Slovenské rudohorie-SR, Rudňany-SR, Rožňava-SR, Nízke Tatry-SR, Nižná Slaná-SR.

40. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Rožňava – Slovenská republika.

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 40.

41. Siderit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: Fe2+CO3

Lokalita: Rožňava – Slovenská republika, poznámka: s kremeňom.

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 41.


MAGNEZIT, vzorec: MgCO3. Kryštalizuje v trigonálnej sústave. Len zriedkavo tvorí kryštály, obyčajne romboedrické, ešte vzácnejšie stlpcovité podľa osy c, tabuľkovité podľa bázi alebo skalenoedrické. Obyčajne je v štiepnych hrubo až jemnozrných agregátoch, kriedovitý, zemitý aj hrubo vláknitý. Čistý je bezfarebný a priehľadný, väčšinou však svetlo sfarbený, biely, žltkavý, hnedastý, tiež čierny. Ľahko sa rozpúšťa v HCl. Tvorí pseudomorfózy po kalcite, sám je nahradzovaný mastencom a limonitom. Najvýznamnejšie výskyty: Vetscha-rakúske Alpy, Kraubat-Štýrsko-Rakúsko, Radernhein-Korutánsko, poloostrov liao-Tung-severná Čína, Taikwayodo-Kórejský poloostrov, Brumado-Bahia,Brazília, Křeze-ČR, Sedlice u Dolních Kralovíc-ČR, Nová Ves u Oslavan-ČR, medzi Lučencom a Košicami-SR, Jelšavská Dúbrava-SR, Bankov pri Košiciach-SR, Hnúšťa-SR.

42. Magnezit, trieda: Dusičnany, uhličitany, siričitany.

Vzorec: MgCO3

Lokalita: Košice – Bankov, Slovenská republika.

Skriňa č.: 14.

Por.číslo vzorky: 42.